Ktorá kniha z Venupress je tvoja najobľúbenejšia?

Vybrať jednu knihu z vydavateľstva Venupress a odporučiť ju ďalším čitateľom bola pre mňa celkom náročná úloha, pretože vydávate samé skvelé príbehy, ktoré stoja za prečítanie. Nakoniec som si však vybrala Horkosladké esencie od Baji Dolce. Pred 2 rokmi som prežívala náročné životné obdobie, ktoré prispelo k veľkým zmenám v mojom živote. V jeden letný deň mi instagram ukázal príspevok od slovenskej autorky Mišky Zamari s jej mini recenziou na Horkosladké esencie. Jej slová o knihe ma zaujali natoľko, že som sa rozhodla si knihu zakúpiť a prečítať. Príbeh troch generácii, troch osudov a prekliatia ma očaril a odpútal moju myseľ od problémov, ktoré som vtedy riešila. Niečo magické ma držalo vo svojej moci a nedovolilo mi to len tak ľahko opustiť ten čarovný svet, ktorý Baja vytvorila. Ešte aj teraz mi behá mráz po chrbte, keď si spomeniem, ako som túžila prelomiť kliatbu, ktorá visela nad nenaplnenou láskou troch silných žien. Zanechalo to vo mne veľa pocitov a myšlienok, z ktorých čerpám dodnes. Preto Horkosladké esencie odporúčam všetkým romantickým dušiam aj tým, čo majú možno teraz zlomené srdiečka.

Adelka, na začiatok skús pár vetami predstaviť sama seba. 

Som mladá žena, ktorú sa osud rozhodol na celý život posadiť na invalidný vozík. Napriek tomu, že som iná, snažím sa užívať si život naplno v rámci svojich možností. Viem sa pre veci rýchlo nadchnúť, no na druhej strane som aj stresmen. Milujem čokoládu a zaujímavé knižne príbehy. Začítaním sa do knižného príbehu sa pre mňa otvára nový neprebádaný svet, ktorý s radosťou túžim spoznávať. Rada snívam a myslím si o sebe, že mám celkom dobrú fantáziu. Ten hore mi síce nedoprial zdravé nohy, obdaril ma však darom slova. Dokážem vyjadriť slovami myšlienky a pocity tak, že si z toho každý niečo zoberie. Občas sa sama sebe čudujem, kde sa to vo mne berie. Dalo by sa povedať, že som zasnívaná knihomolka.

S akým slovenským a s akým svetovým autorom by si sa chcela stretnúť?

Zo slovenských autorov by som rada stretla Miroslavu Varáčkovú, Hanu Repovú, Kristínu Ježovičovú, Barboru Astor, Michalu Ries, Michaelu Brnkovú a Simonu Roškovú. Zo zahraničných je to Sarah Morgan, Teagan Hunter, Kristi Ann Hunter a Vi Keeland.

Čo je tvojím najväčším životným cieľom?

Mojím najväčším životným cieľom je zanechať tu po sebe niečo, pri čom si ľudia spomenú na mňa. Ešte som však neprišla na to, čo by to malo byť (smiech).

Odkedy si sa začala považovať za knihomolku? 

Za knihomolku som sa začala považovať pred 2 rokmi, keď som si založila aj bookstagram. Čítala som už aj predtým, ale po založení knižného profilu na instagrame sa to postupne začalo meniť v lásku ku knihám. Odrazu sa to stalo mojou vášňou. Teraz mám knihy úplne všade a budem potrebovať niekoľko životov, aby som ich všetky prečítala (smiech).

Ktorý žáner je tvojmu srdcu najbližší a naopak, ktorý čítaš len zriedka?

Môjmu srdcu sú najbližšie romantické príbehy. Áno, romantička sa vo mne nezaprie. Občas, keď si potrebujem oddýchnuť od romantiky, tak siahnem aj po fantasy. Nikdy však nesiahnem po kriminálkach, tento žáner ma vôbec neláka.

Čo je tvoj najväčší sen?

Môj najväčší sen je skúsiť prekonať samu seba a pokúsiť sa niečo napísať. Hoci neviem, či sa mi to podarí.


Za rozhovor Adelke veľmi pekne ďakujeme a za celý tím vydavateľstva Venupress želáme veľa inšpirácie do vlastnej tvorby a mnoho úžasných prečítaných knižných strán. Adelku nájdete na instagrame pod nickom @adelka_books
Fotky sú použité s povolením Adelky.