Erika čo ťa viedlo k tomu aby si sa začala deliť o svoje názory na knihy?

Knižné štafety. Knihomoľský profil som si založila práve kvôli nim a nechcela som miešať moje súkromné fotky s príspevkami ku knihám. Neskôr sa to rozbehlo. Inšpirovalo ma niekoľko dievčat, ktoré majú premakané profily. Odmalička som veľa čítala a páčila sa mi táto forma zdieľania názorov.


Vieme, že si jedna zo zakladateliek kampane podporujeme slovenských autorov. Kedy sa zrodil tento úžasný nápad?

Tento nápad sa zrodil pred cca rokom. Ja som bola na Instagrame s knihomoľským profilom krátko, ale veľmi rýchlo som zistila, že slovenským autorom sa venuje málo pozornosti. A zaslúžili by si ho oveľa viac.


Ako sa s odstupom času pozeráš na tento projekt? Myslíš si, že má výsledky?

Veľakrát sa stalo, že sa niektorá čitateľka pri štafete priznala, že je to úplne prvá kniha od slovenského autora, ktorú čítala. Alebo si častokrát čitatelia po štafete objednali ďalšie knihy od autora/autorky. Takže ja projekt vnímam veľmi pozitívne a vidím výsledky aj v štatistikách, ktoré som si vytvorila, kedy sa čoraz viac ľudí hlásilo do štafiet, či do čítacieho maratónu a začali tak siahať viac po knihách od slovenských autorov ako od zahraničných.  Chystáte niečo nové v rámci projektu?


V rámci projektu pôsobíme už každá oddelene. Okrem už rozbehnutých aktivít (spoločné čítania, štafety, maratón) pripravujem aj nové, ale nechcem prezradiť viac, aby sa ľudia mali na čo tešiť. ;)


Máš nejakých obľúbených slovenských autorov, ktorých by si mali určite prečítať aj ostatní?

Medzi moje TOP autorky patrí jednoznačne Baja Dolce a Kristína Ježovičová. Ale celkovo máme veľa skvelých autorov, ktorých knihy sa oplatí čítať.

Aký je tvoj najväčší sen?

Dlhé roky som mala jeden sen, ale už viem, že sa mi ho nepodarí splniť. :( To ma však neodradilo od toho, aby som snívala o niečom inom. Raz by som chcela vlastniť kníhkupectvo s kaviarničkou, kde by som pravidelne organizovala besedy so slovenskými autormi.


Čo ti dala knižná komunita?

Okrem kamarátstiev aj priestor byť kreatívnou, posúvať svoje hranice, možnosť naučiť sa nové veci a taktiež som mala možnosť spoznať osobne niekoľko skvelých autorov.

Za rozhovor aj fotky ďakujeme vášnivej čitateľke Erike Bančanskej.