V dnešnom svete, keď nájdeme nespočetne veľké množstvo kníh, nájsť tú pravú, ktorá vo vás zanechá dojem aj niekoľko dní, ba až mesiacov či rokov po jej dočítaní, nie je nemožné, ale vskutku ojedinelé. O to viac ma teší, keď takúto knihu nájdem v radoch slovenských autoriek a autorov.

Kniha Kráľovstvo podsvetia je knižným debutom slovenskej autorky Leshiany Višňovskej. Ide o príbeh zo žánru dark romance, ktorý sa v súčasnosti teší značnej obľube. Stretávame sa s tromi mafiánskymi rodinami, ktoré si vzájomne nič nedarujú a chcú byť na vrchole. Avšak, aj v tomto prípade je tu malý háčik, ktorý im prekazí cestu za svojím cieľom.

Autorku by som pokojne zaradila medzi tých autorov, ktorí si svojou prvotinou dokážu získať srdcia čitateľov a zlákať ich k svojej tvorbe. Pri čítaní je vždy veľkým plusom štýl písania autora, ktorý tečie ako piesok presýpacích hodín, plynule bez akýchkoľvek odbočiek. Kráľovstvo podsvetia je príbehom, ktorý má hlboké myšlienky, dej v ňom krásne uteká, vďaka autorkinmu štýlu písania. Čitateľ sa ani nenazdá a vzápätí má za sebou polovicu knihy, čo je následkom pútavosti a zápletky príbehu.

Príbehom nás sprevádza Vivian, ktorá sa musí vydať za hlavu nepriateľskej rodiny. So svojím osudom nie je stotožnená, snaží sa priviesť otca k rozumu. Na pozadí smutných udalostí sa do mesta vracia tajomný neznámy, ktorý v, už aj tak, nebezpečnej hre, ešte viac zamieša karty.

Kráľovstvo podsvetia sľubuje čitateľom strhujúci príbeh v plnej svojej paráde. Dotýka sa aj vážnych tém ako je násilie, drogy, toxické vzťahy a iných. Celým príbehom vládne napätie a iskrenie medzi hlavnými hrdinami. Ale nevyhneme sa ani intrigám, klamstvám, polopravdám, ktoré navodzujú tú správnu temnú atmosféru, ktorú je cítiť celým príbehom.

Povedala by som, že jediným svetlým bodom v temnote príbehu bol Amudis, rotvajler hlavného hrdinu. Scény s ním sú ako zrodené na úsmev a rozplývanie sa.

Kniha ponúka nielen pútavý a strhujúci príbeh, ale aj kvalitné postavy, ktoré nie sú plytké a povrchné. Vedia, čo chcú a idú si za tým aj cez mŕtvoly, niektorí aj doslova. Rozmanitosť postáv dodáva príbehu pridanú hodnotu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou autorkinho spisovateľského majstrovstva.

Kráľovstvo podsvetia rozhodne nie je pre slabé žalúdky a jemné srdiečka. Čitateľ sa dočká niekoľkých dychberúcich zvratov a hlavným odhalením na záver vás posadí na zadok s otvorenými ústami v nemom úžase. Úprimne, keď som si prečítala poslednú vetu a otočila stránku, mala som pocit, že mi chýbajú strany. Záver je bravúrne dokonalý.

Autorka Leshiana Višňovská svojou prvotinou rozhodne rozmútila vody slovenského spisovateľského sveta a ja sa už teraz neviem dočkať ďalších príbehov z jej pera.

 

  1. Prečo si sa rozhodla napísať ako svoju knihu príbeh z kategórie dark romance?

Kráľovstvo podsvetia nie je môj prvý príbeh, ale chcela som si vyskúšať niečo trochu iné, než čomu som sa väčšinou venovala. Bol to len taký nápad. Že sa dostane až na poličky kníhkupectiev mi v tej chvíli vôbec nenapadlo.

  1. Komu si po dopísaní dala príbeh prečítať ako prvému?

Príbeh bol pôvodne na platforme Wattpad, takže už tam mali čitateľky možnosť sledovať ho počas jeho zrodu. Kapitolu po kapitole. Po celkovom dokončení šiel na betareading k bookstagramerkám, ktoré sa mi ozvali.

  1. Ako vznikol námet na knihu Kráľovstvo podsvetia? Prisnil sa ti alebo ťa inšpiroval film, knihy, prípadne pieseň?

Ja vlastne ani neviem. V práci som zablúdila na YouTube dark romance playlist, vtedy ma akosi prepadla chuť skúsiť si tento žáner. Do pár minút som si vymyslela názov a jedinú postavu, ktorá bola istá. Je chlpatá a má štyri nohy. Takmer všetko ostatné boli spontánne nápady vložené do príbehu počas písania, neplánovala som takmer nič z toho, čo sa v knihe nachádza. Ono si to aj tak napokon Kasian zmenil na svoj obraz.

  1. Okrem Kasiana, bola v príbehu postava, ktorá sa s tebou "hádala" o svojom osude?

Nie. Všetci - vrátane mojej maličkosti - pred Kasianom pokorne sklonili tváre.

  1. Posledná otázka o Kasianovi 😊Ak by si ho stretla v reálnom živote, ako by vaše stretnutie vyzeralo?

Vzala by som nohy na ramená 😄 Najprv by som mu však ukradla Amudisa. Ale nie. Myslím, že my dvaja by sme si mali veľa čo povedať.

  1. Amudisa mu závidia viacerí 😄 Máš svoje domáce zvieratko?

Nie, nemám. Momentálne sa doma bijem za rotvajlera 😄 Zatiaľ prehrávam.

  1. Väčšina autorov a autoriek majú obľúbené miesto, kde sa im najlepšie píše. Ako prebieha tvoj tvorivý proces? Čo zaručene nesmie chýbať na tvojom stole okrem notebooku?

Káva alebo čaj. Nič viac mi netreba.

  1. Kráľovstvo podsvetia je dilógia. Máš už premyslený príbeh, ktorému sa budeš venovať potom?

Áno. A nielen jeden. V počítači mám okolo 27 draftov, no prednosť dostal príbeh, ktorý je mimo moju komfortnú zónu a neodohráva sa vo svete organizovaného zločinu.

  1. Môžeš nám o ňom prezradiť niečo bližšie?

Hlavná postava je inšpirovaná skutočným človekom, ale nikdy som ho nevidela a ani neuvidím. Venuje sa niečomu, čo sa v našej spoločnosti označuje za tabu tému. Nič viac neprezradím 😊

  1. Na záver, čo by si odkázala ľuďom, ktorí radi píšu, ale svoje príbehy nemajú odvahu vyslať do sveta?

Neviem prečo, ale veľmi rada používam túto vetu: Kde by bol dnes Eminem, ak by ostal rapovať len doma pred zrkadlom? Netreba sa toho báť, akurát je potrebné ísť do toho s pokorou, otvorenou mysľou a zabudnúť na vlastné ego.

Článok a rozhovor pre vydavateľstvo VENUPRESS pripravila Zuzana Fabianová