Dilógia Iba s tebou od dua autoriek je presne tým, čo musíme mať vo svojej knižnici a po prečítaní ešte dlho ostane vo vašej mysli aj v srdci. V prvej časti Iba s tebou, ktorá bola letným, sviežim čítaním, spoznávame mladú Niku a tajomného Damiána. Príbeh nám ukazuje dva odlišné životy mladých ľudí, ktorých cesty sa pretli, hoci ich oddeľuje koľajnica, nielen metaforicky. Napriek prekážkam, predsudkom a tajomstvám medzi nimi vzniká krehký cit a obaja musia zabojovať o svoj kúsok šťastia.

Pokračovanie a zároveň finále tejto mini série dostalo názov Bez teba, kde sa hlavní hrdinovia musia postaviť svojim problémom čelom. Tento mládežnícky román nielen pre mládež si získal mnoho nadšených čitateľov všetkých generácií. Okrem lásky sa v knihe rozoberajú aj mladícke problémy ako sú šikana, nedorozumenia, začlenenie sa do kolektívu či rodinné vzťahy, ktoré sú nie vždy úplne ružové.

Vyspovedali sme pre vás autorky, ktoré vám o príbehu a spolupráci povedia viac.


Ako ste sa dali ako autorské duo dokopy? Ktorá z vás prišla s nápadom napísať román spolu a ako toto vaše písanie prebiehalo?

Silvia: Spoznali sme sa na literárnom portáli a bola to láska „na prvé prečítanie“. Máme podobný štýl písania, vkus na knihy. A jedného dňa v lete sme si povedali, že nám v kníhkupectvách niečo chýba… a tak sme si to spolu napísali.

Už pri prvej časti – Iba s tebou – čitatelia obdivovali, že kniha pôsobila ako celok a vôbec nevideli rozdiely vo vašom písaní. Môžete nám prezradiť tajomstvo tohto úspechu?

Silvia: Ako som už spomínala, máme podobný štýl. Keď som pri korekciách čítala text, občas som sama nedokázala rozlíšiť, ktoré časti som písala ja a ktoré Simona. Bola to skvelá spolupráca a výborne som sa zabavila.

Simona: Keďže máme podobný štýl, nebolo ťažké debatovať o príbehu, o detailoch, zvažovať, ktorý tam necháme, ktorý vyhodíme, skladať naše nápady ako tetris, sledovať a vnímať ako rozdielne ale aj podobne dokážu dvaja ľudia vnímať jeden príbeh a dopĺňať sa.

V pokračovaní je príbeh písaný z oboch pohľadov. Ako sa vám písal mužský pohľad? Preferovala niektorá z vás len jeden pohľad alebo vám na tom nezáležalo?

Silvia: Mužský pohľad bol osviežením po čisto ženskej rozprávačke a veľmi ma bavilo predstaviť si, ako by asi reagovala mužská postava v situáciách, do ktorých sme ju postavili.

Simona: Myslím, že je fajn, občas nakuknúť aj do hlavy iným postavám a čitatelia majú radi aj mužské pohľady.

Ktorá z vás vymyslela gro príbehu, ktorá mená postáv a ktorá názvy?

Silvia: Dejovú líniu sme vymýšľali krok po kroku spolu. Ja som pomenovala postavy, to bolo ľahké. Ale z nás dvoch je Simona tá, ktorá vymýšľa najlepšie názvy.

Ktorá postava z tejto minisérie je vaša obľúbená a ktorú naopak nemusíte?

Silvia: Jednoznačne Damián. Kvôli nemu sme to predsa písali. Príťažlivých tajomných hrdinov nie je nikdy dosť.

Simona: Ja mám najradšej Tadeáša, je to také zlatíčko a ja mám slabosť na takéto povahy a životné príbehy. Nemám neobľúbenú, podľa mňa sú fascinujúce niečím všetky.

Príbeh nesie mnoho posolstiev a rozoberá mládežnícke problémy, no v knihe si prišli na svoje aj iné generácie. Myslíte, že literatúra pre mládež môže mladým pomôcť vyrovnať sa so svojimi problémami a starším môže pomôcť pochopiť mladšie generácie?

Silvia: Knihy majú nielen pobaviť, ale byť aj potravou pre dušu. Keď píšem, snažím sa ukazovať situácie, v ktorých sa mnoho mladých občas ocitne a ukázať im, že nie sú sami. A staršia generácia si možno osvieži pocity, ktoré tiež kedysi zažívala a buď nostalgicky zaspomína, alebo si povedia, ako veľmi sa zmenila doba a lepšie pochopia mladých.

Simona: Určite má veľký význam písať pre mladých o problémoch, s ktorými sa denne stretávajú. Pocítia, že nie sú sami, kto niečo podobné zažíva, môžu sa stotožniť s hrdinami, uvedomiť si, že niektorú svoju situáciu by dokázali zvládnuť rovnako ako niektorá z postáv, prípadne im môže celý príbeh poslúžiť ako výstraha alebo potenciálny náhľad do budúcnosti, keď sa zachovajú tak či onak.

Knihu Iba s tebou sa vám podarilo v auguste pokrstiť v známom kníhkupectve v Bratislave. Môžete nám o tejto skúsenosti napísať niečo viac?

Silvia: Užili sme si to. Konečne sme stretli osobne všetkých, ktorí na knihe spolupracovali, porozprávali sme sa s čitateľmi, krstná mama Karin Quayumová bola čerešničkou na torte. Som rada, že nám vydavateľstvo umožnilo takýto úžasný krst.

Simona: Bolo to skvelé popoludnie a krásny pocit, koľkí ľudia prišli, aby si spolu s nami užili uvedenie Iba s tebou do knižného sveta. Knižnou krstnou mamou sa stala herečka z Oteckov, Karin Quayumová, ktorá si napriek plnému diáru našla čas, zapriala všetko najlepšie našej knižke a pokrstila ju bazénovou vodou a krásnym prianím.

Pred pár dňami bola vaša kniha nominovaná v Panta Rhei Awards 2021 v kategórii – Mládežnícka kniha roka 2021. Ako ste na túto nomináciu reagovali? Očakávali ste s príbehom takýto veľký úspech?

Silvia: Vôbec sme to nečakali. Písali sme to pre radosť a vlastné potešenie a dúfali sme, že náš príbeh pobaví aj čitateľov, ale ani vo sne sme nedúfali, že bude mať takýto ohlas a úspech.

Simona: Je to veľká pocta pre autorov, dostať sa s knihou tak vysoko, jednoznačne potešilo. Za takýto obrovský úspech môžeme vďačiť podpore našich čitateľov, ktorým patrí veľké ďakujeme!

Ako sa vám ako autorkám spolupracuje so slovenskými vydavateľstvami? Čo si pri procese tvorby knihy užívate a z čoho máte naopak strach?

Silvia: Ja mám zatiaľ iba výborné skúsenosti a touto cestou by som rada poďakovala všetkým, ktorí na knihách spolupracovali. Človek sa vždy naučí mnoho nového. Najviac ma baví písanie príbehu, vymýšľanie deja. Korektúry sú pre mňa pohromou, pretože musíte po sebe čítať text niekoľkokrát, až ho už napokon nemôžete na nejaký čas ani cítiť.  A tesne po vydaní ma vždy chytí panický strach z toho, že veľký kus mojej osobnosti (pretože každý autor vkladá do príbehu kus seba) ide do sveta a ľuďom sa nemusí páčiť.

Simona: Ja som so spoluprácou s vydavateľstvami spokojná. A ja mám najradšej ten čas, keď príbeh vzniká a spolu s postavami prežívam každý okamih prvýkrát a sama neviem, ako skončí.  Ako autor mám rešpekt pred každou knihou, čitatelia už niečo očakávajú, ale vždy sa snažím dať zo seba maximum.

Chystáte niekedy v budúcnosti ďalší spoločný projekt?

Silvia: Určite áno. Už sa na ňom pracuje.

Simona: Áno, áno, už sa naň veľmi teším!

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom, ktorí sa snažia o napísanie svojho prvého príbehu alebo sa už snaživo pokúšajú o jeho vydanie?

Silvia: Píšte príbeh tak, aby bavil najmä vás. Nebuďte zúfalí, ak vás vydavateľstvo odmietne. Písanie vám má robiť radosť, vydanie knihy je už len bonus. A nikdy sa nevzdávajte.

Simona: Písať, písať, písať, aby sa vám cibril štýl. A zároveň byť otvorený všetkým zážitkom a emóciám, ktoré život prináša. Pri zasielaní rukopisov do vydavateľstva dbať na vhodnú úpravu vo worde, zohnať si betareadera, ktorý vám vychytá aspoň logické a gramatické chyby. V krátkosti opíšte svoj príbeh, vysvetlite, prečo by zaujal cieľovú skupinu a už len trpezlivo čakajte na odpoveď.

Pre koho by ste odporučili dilógiu Iba s tebou? A čo by ste chceli na záver odkázať svojim verným ale aj potenciálnym čitateľom?

Silvia: Určite by som ju odporúčala všetkým, ktorí si vedia vychutnať romantiku, prvú lásku a potrebujú v živote trochu leta. Ďakujeme všetkým, ktorí našu knihu čítali, napísali nám, hlasovali za nás… Bez čitateľov by neboli knihy. Ste úžasní a my vám veľmi ďakujeme a tešíme sa, keď vám môžeme urobiť radosť.

Simona: Všetkým. Každý si tam nájde to svoje. Príde na iné myšlienky, oddýchne si, zabaví sa, zaľúbi. Všetko sú to veci, ktoré v tomto čase potrebujeme  A čo by sme odkázali čitateľom? Že sú fantastickí! Dodávajú silu, sú hnacím motorom. Ďakujeme za priazeň!